a

Facebook

Twitter

کپی رایت 2019 آکسون وب.
تمامی حقوق محفوظ است.

8:00 - 21:00

با تعیین وقت قبلی

05136020253

09155003417

جستجو
فهرست
 

وکیل تمکین در مشهد

وکیل تمکین در مشهد

وکیل تمکین در مشهد

وکیل تمکین در مشهد

وکیل تمکین در مشهد – حسینی مقدم

وکیل پایه یک دادگستری در مشهد

متخصص و مجرب دعاوی خانواده

«تمکین» در لغت به معنای مالک گردانیدن و ثابت نمودن آمده است که در مقابل نشوز معنا می شود و از نشوز به عدم اطاعت و بر پاخواستن تعبیر می شود. وکیل تمکین دعوای الزام به تمکین یکی از دعاوی رایج خانوادگی است که عموما از سوی مردان زمانی که همسرانشان به خاطر اختلافات، زندگی مشترک را رها نموده مطرح می شود.

 

وکیل تمکین چگونه نشوز را اثبات می نماید

همان طوری که در بالا توضیح دادیم این دعوا ممکن است از سوی زوج یا زوجه طرح گردد وکیل طلاق در مشهد در رویه عملی حاضر زوج این دعوا را مطرح می کند در این دعوا احراز دو رکن (اثبات رابطه زوجیت و اثبات عدم اطاعت و تمکین خوانده) از ضروریات دعوا محسوب می شود که در ذیل به توضیح آنها می پردازیم.

 ۱٫ اثبات رابطه زوجیت

 برای طرح دعوای الزام به تمکین اثبات وجود رابطه زوجیت الزامی است؛ چرا که در صورتی این دعوا قابل پذیرش است که رابطه زوجیت وجود داشته و باقی باشد؛ وکیل تمکین در مشهد بنابراین، طرح دعوای الزام به تمکین، در خصوص رابطه موقت (نکاح منقطع) که مهلت آن منقضی شده امکان نخواهد داشت. البته اگر در دعوای تمکین، خوانده مدعي عدم وجود رابطه زوجیت باشد خواهان دعوا باید دادخواستی مبنی بر اثبات زوجیت مطابق قانون حمایت خانواده به مرجع قضائی ذی صلاح تقدیم نماید تا رسیدگی بر دعوای اثبات زوجیت و قطعی شدن حکم مربوطه دعوای الزام به تمکین متوقف خواهد شد.

البته صرفأ انکار زوجیت کافی نبوده و خواهان می تواند با ارائه دلایلی چون سند نکاحيه یا سایر اسناد و مدارک محکمه پسند واهی بودن ادعا را اثبات کند. وکیل کیفری مشهد به یاد داشته باشیم که انکار یا ادعای زوجیت بر خلاف واقع، جرم بوده و منکر به حبس تعزیری درجه شش و یا جزای نقدی درجه شش محکوم می شود

۲٫  اثبات عدم تمیكن

به دور از معنای لغوی تمکین، در اصطلاح حقوقی و فقهی تمیكن دو معنی عام و خاص دارد که در معنای عام، به انجام کلیه وظایف از سوی زن نسبت به شوهر و اطاعت از وی اعم از رابطه زناشویی و مدیریت خانه امرار معاش و… تعبیر می شود؛ لیکن تمکین خاص در معنای انجام وظایف زناشویی از سوی زوجین و نشوز نبودن آنها در روابط زناشویی آمده است. وکیل خوب در مشهد لذا برای طرح دعوای الزام به تمکین علاوه بر اثبات رابطه زوجیت، اثبات عدم تمیكن خوانده دعوا لازم می باشد اعم از اینکه خوانده دعوا مرد باشد یا زن.

 

ضمانت اجراهای عدم تمکین زوجه

 این ضمانت اجراها در خصوص عدم تمکین زوجه مصرحا يا متفقا واگر در مقررات مدنی و قانون خانواده پیش بینی شده که ما در این نوشته وکیل تمکین در مشهد این ضمانت ها را در چهار بند توضیح خواهیم داد.

 عدم استحقاق نفقه

 به موجب ماده ۱۱۰۸ قانون مدنی تنها ضمانت اجرای مؤثر برای تخلف از وظیفه تمکین از طرف زوجه، عدم استحقاق وی نسبت به نفقه می باشد این ماده مقرر می دارد: «هرگاه زن بدون مانع مشروع از ادای وظایف زوجیت امتناع کند مستحق نفقه نخواهد بود.»

رد شکایت کیفری ترک انفاق

دعوای الزام به تمکین: در این موضوع ضمانت اجرا که در رویه عملی با آن مواجه هستیم صرفا با صدور حکم به تمکین زوجه، دعوای مطالبه نفقه یا شکایت کیفری ترک انفاق از طرف زوجه عليه زوج فاقد عناصر لازم بوده و امکان محکوم کردن زوج با ایراد مواجه خواهد شد.

اجازه ازدواج دوم

رویه عملی مرجع قضائی بر این امر مبتنی است که در صورت عدم الزام زوج به تمکین، مرد می تواند از دادگاه  اجازه ازدواج دوم را اخذ نماید تجربه نشان داده است که در این صورت زوجه غیرمتمکن، سریعا به زندگی مشترک برمی گردد. البته باید به یاد داشته باشیم که مرد نباید از این مجوز استفاده کند اگر چنین کند مشکل وی دو چندان شده به طوری که تا دیروز توان اداره یک زندگی مشترک را نداشت حال مواجه با یک وضعیت ناخواسته بدتر می شود صرفا باید از این مجوز برای اعاده و تغییر نظر زوجه غير متمکن استفاده کند.

عدم استحقاق اجرت المثل و نحله  به زوجه

یکی از ضمانت اجراهای مؤثر برای الزام زوجه به تمکین، عدم استحقاق دریافت اجرت المثل است، زیرا شرط دریافت اجرت المثل و نحله، عدم خطای زوجه تلقی شده و به نظر ما عدم تمکین مصداق بارزی از خطا درانجام وظایف زوجیت می باشد.

 

وکیل تمکین 

مصادیق تمکین زن

۱- یکی از موارد، داشتن رابطه جنسی است. زن مکلف است نیازهای جسمی و مشروع شوهر خود را بر آورده کند، مگر در دوران عادت ماهیانه یا بیماری که او را از انجام این وظیفه باز می دارد. وکیل خانواده در مشهد زن ملزم به تامین خواست های خلاف شئون اخلاقی یا مغایر با سلامت جسم و روح و یا روش های انحرافی نیست ولی جز در مواردی که گفته شد اگر از شوهر خود تمکین نکند، شوهر می تواند از پرداخت نفقه خودداری ورزد.

۲ – یکی دیگر از موارد تمکین اقامت در اقامتگاه دایمی شوهر است،یعنی زن برای دریافت نفقه باید در خانه شوهر زندگی کند مگر آن که حین وقوع عقد شرطی جز این شده باشد.

۳- مورد سوم، الزام زن به حسن معاشرت با شوهر خویش است. یعنی اگر زن اخلاق و رفتار خوبی نداشته باشد مرد می تواند تقاضای تمکین نماید.

موانع تمکین زن

 استفاده از حق حبس (موضوع ماده ۱۰۸۵ قانون مدنی)

بیماری واگیردار شوهر (موضوع ماده ۱۱۲۷۰ قانون مدنی)

بیماری زوجه (موضوع ماده ۱۸۰۸ قانون مدنی)

خوف ضرر مالی و یا جانی دارد (موضوع ماده ۱۱۱۵ ق.م)

فراهم نبودن مقدمات تمکین از ناحیه زوج

 

وکیل تمکین در مشهد چگونه اقدام می کند.

 ارسال اظهارنامه

معمولاً اگر پادرمیانی بزرگ‌تر‌ها مشکل عدم تمکین را حل نکرده باشد وکیل تمکین در مشهد با ارسال اظهارنامه از طریق دفاتر خدمات قضایی مشهد وظایف قانونی و شرعی همسر و ضمان اجرای عدم تمکین را به وی یادآوری می‌نماید(توصیه می شود وکیل پایه یک دادگستری در مشهد تنظیم کند).

دعوی الزام به تمکین 

اگر زوجه با ارسال اظهارنامه حاضر به بازگشت نبودند، دادخواستی را با موضوع تمکین عام و خاص توسط وکیل به دادگاه خانواده مشهد ارائه می کنند.

 مدارک لازم جهت تحویل به وکیل تمکین

  1. سند ازدواج یا رونوشت
  2. تصویر مصدق شناسنامه
  3. تصویراظهارنامه (اختیاری)
  4.  تصویر سند دال بر مسکن تهیه شده ( اجاره نامه یا مبایع نامه )

 

 موفقیت در پرونده تمکین علاوه بر داشتن اطلاعات، مستلزم تجربه و تسلط کامل به مسائل پیرموان آن است که این امر در تخصص وکیل دادگستری است.

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

Call Now Buttonتعیین وقت 3417 500 0915