وکیل متهم در مشهد – وکیل دادگاه کیفری

وکیل متهم در مشهد ، متهم در مرحله تحقیقات مقدماتی با توجه به نوع جرم، حق برخورداری از چند نفر وکیل را دارد، ولی فقط یک وکیل می تواند همراه داشته باشد و وکیل کیفری متهم در مشهد می تواند دفاع موثری نماید. تعداد مجاز وکلای متهم در مرحله تحقیقات مقدماتی ۱و ۲ و ۳ وکیل میتواند بنا به عنوان جرم در دادسرا حضور داشته باشد.

صورت‌جلسه نشست قضائی با موضوع تعداد مجاز وکلای متهم در مرحله تحقیقات مقدماتی ۱و ۲ و ۳ وکیل میتواند بنا به عنوان جرم حضور داشته باشد.

برگزار شده توسط استان فارس/ شهر شیراز
تاریخ برگزاری ۱۳۹۶/۱۱/۰۵

متهم در مرحله تحقیقات مقدماتی حق برخورداری از چند نفر وکیل را دارد، آیا در این خصوص برای تعداد نفرات وکلای متهم محدودیتی وجود دارد یا خیر؟ آیا قانونگذار در ماده ۱۹۰ قانون آیین دادرسی کیفری در مقام بیان احصاء تعداد وکلای متهم بوده است یا خیر؟ نظرات خود را مستدلاً بیان فرمایید. وکیل متهم در مشهد

نظر اکثریت:

قانونگذار در ماده ۱۹۰ قانون آیین دادرسی کیفری در مقام بیان نبوده است و ذکر عبارت اینکه متهم می تواند یک نفر وکیل به همراه داشته باشد به منزله عدم امکان معرفی وکلای بیشتر نمی باشد و صرفاً بدین معناست که یک نفر وکیل می تواند همراه متهم در جلسه حاضر شود ولی تعداد وکلایی که متهم می تواند داشته باشد تابعی از تعداد وکلای او در دادگاه های کیفری می باشد و چنانچه اتهام وی در صلاحیت دادگاه های کیفری یک باشد حق برخورداری از سه وکیل و چنانچه اتهام وی در صلاحیت دادگاه های کیفری دو باشد حق برخورداری از دو وکیل کیفری در مشهد را خواهد داشت.

نظر اقلیت:

قانونگذار در ماده ۱۹۰ قانون آیین دادرسی کیفری در مقام بیان بوده و ذکر عبارت اینکه متهم می تواند یک نفر وکیل به همراه داشته باشد به منزله آن است که در مرحله تحقیقات مقدماتی در این خصوص محدودیت وجود دارد و این مساله نشات گرفته است نظام حاکم در دادسرا (نظام تفتیشی) و محرمانه بودن تحقیقات است که قانونگذار اجازه داده است در این مرحله متهم صرفاً یک نفر وکیل در مشهد داشته باشد.

نظر هیئت عالی:

حق بهره مندی متهم از تعدد وکیل در تمام مراحل رسیدگی اعم از تحقیقات مقدماتی و دادگاه را شامل می شود؛ حضور یک وکیل در مرحله تحقیقات مقدماتی نافی حق مرقوم نیست؛ لهذا نظریه اکثریت صائب اعلام می شود.

حضور متهم در جرایم کیفری مهم از قبل تجاوز ، آدم ربایی و … الزامی هست و در صورتی که متهم خود وکیل انتخاب یا معرفی نماید دادگاه خود اقدام به این کار می نماید که  با عنوان وکیل جرم تجاوز در مشهد  دفاع خواهد کرد. ولی در جرایم مشروبات الکلی یا قوادی و  سرقت یا جرایم سایبری الزامی نیست ولی بهتر است که از وکیل کیفری استفاده نمایید .

مثلا وکیل مشروبات الکی

وکیل قوادی

 وکیل رشوه

 

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *