وکیل حذف نام شوهر سابق از شناسنامه در مشهد

وکیل حذف نام شوهر سابق از شناسنامه در مشهد ؛ حذف نام همسر از شناسنامه پس از طلاق در مشهد همانند دیگر شهرها ، دغدغه  بسیاری از مردان و زنانی است که جدا شده اند و می خواهند در شناسنامه ایشان نامی از همسر سابق یا به عبارتی بهتر از ثبت ازدواح  و طلاق نباشد و به دنبال یک وکیل متخصص و خوب برای سفید کردن شناسنامه هستند.

قانون حذف اسم همسر از شناسنامه زن

تنها قانون مدون حذف نام همسر سابق از شناسنامه  زن یا مرد، ماده ۳۳ قانون ثبت احوال می شود که مقرر کرده است: «کلیه وقایع ازدواج و طلاق یا مرگ زوج یا زوجه و رجوع و بذل مدت و فسخ نکاح باید در دفاتر ثبت کل وقایع ثبت شود ولی در شناسنامه به شرح ذیل انعکاس خواهد یافت:

در المثنی شناسنامه مرد یا زن آخرین نکاح و طلاق و یا بذل مدت و در صورت تعدد زوجات آن تعداد ازدواج که به قوت خود باقی است منعکس خواهد شد. ازدواج و طلاق غیر مدخوله در المثنای شناسنامه درج نخواهد شد.»

بنا بر نص این ماده قانونی، فقط زن و شوهرانی که بین ایشان نزدیکی واقع نشده باشد پس از طلاق اعم از طلاق توافقی یا یکطرفه می توانند در شناسنامه جدید، نام همسر قبلی و ازدواج و طلاق مربوط به آن را از بین ببرند.

برای مطالعه مقاله وکیل خوب در مشهد روی لینک داده شده کلیک کنید

امکان حذف اسم زن از شناسنامه مرد وجود دارد؟

با وجود اطلاق ماده قانونی مذکور که هم شامل مردان و زنان می شود، وکیل مشهد سازمان ثبت احوال در بخش نامه ۴۳۲۰/۱ مورخ ۱۳۷۰/۱۰/۱۴ فقط در المثنای شناسنامه زن در صورت مدخوله نبودن، ازدواج و طلاق سابق را حذف می کرد و اگر زوج برای تعویض شناسنامه به استناد حکم دادگاه مراجعه می کرد درخواست او را نمی پذیرفتند وکیل حذف نام شوهر سابق از شناسنامه در مشهد اما این بخش نامه بر طبق دادنامه شماره ۱۸۳ مورخ ۸۱/۶/۱۰ هیات عمومی دیوان عدالت اداری ابطال گردیده است.

متن رای هیات عمومی دیوان چنین است: «حکم مقرر در قسمت آخر ماده ۳۳ قانون ثبت احوال کشور که علی رغم عموم و اطلاق حکم مقنن عدم درج ازدواج و طلاق غیر مدخوله در المثنای شناسنامه زوجین است بنابراین مفاد بخشنامه به شماره ۴۳۲۰/۱ مورخ ۱۳۷۰/۱۰/۱۴ سازمان ثبت احوال کشور که علی رغم عموم و طلاق حکم مقنن عدم درج ازدواج و طلاق غیر مدخوله را منحصرا در المثنی شناسنامه زوجه پذیرفته و در نتیجه دایره مشمول قانون را محدود و تضییق کرده است خلاف قانون تشخیص داده می شود و بر تجویز قسمت دوم ماده ۲۵ قانون دیوان عدالت اداری ابطال می گردد.»

شرایط پاک کردن اسم همسر سابق بعد طلاق

در حال حاضر در صورتی می توان در دفاتر پیشخوان دولت تعویض شناسنامه بعد از طلاق را درخواست کرد که در رای دادگاه منعکس شده باشد که زوجه غیر مدخوله است و طلاق بائن غیر مدخوله باشد. وکیل حذف نام شوهر سابق از شناسنامه در مشهد همانطور که می دانید رویه دادگاه های مشهد به صرف اظهار زوجه بر باکره بودن کفایت نمی شود و زوجه ای که اظهار می دارد رابطه خاص نداشته است او را به پزشکی قانونی معرفی می کنند تا گواهی سلامت یا عدم سلامت بکارت اخذ نماید.

سوالی که مطرح می شود این است که آیا بعد از صدور رای امکان بررسی بکارت و ارجاع به پزشکی قانونی وجود دارد یا خیر؟ پاسخ منفی است در رویه بعد از صدور حکم و ثبت طلاق امکان بررسی این موضوع وجود ندارد

ثبت زمان مشاوره حضوری و قبول وکالت

با وکیل خانواده در مشهد

۰۹۱۵۵۰۰۳۴۱۷

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *