a

Facebook

Twitter

کپی رایت 2019 آکسون وب.
تمامی حقوق محفوظ است.

8:00 - 21:00

با تعیین وقت قبلی

05136020253

09155003417

جستجو
فهرست

وکیل تهمت ناموسی در مشهد

وکیل تهمت ناموسی در مشهد

وکیل تهمت ناموسی در مشهد ؛ در قانون از تهمت ناموسی با عنوان قذف یاد می‌شود که این جرم از جرایم حدی می باشد و تهمت زنا یا لواط زدن به فرد دیگری است که به نوعی تهمت ناموسی نیز خوانده می‌شود و فردی که مرتکب این الفاظ یا مواجه با این رفتار می شود بایستی از وکیل قذف با تجربه مشاوره دریافت نماید.

در این نوشته، وکیل پایه یک دادگستری مشهد به بررسی کامل جرم قذف پرداخته است اینکه طبق قانون به چه الفاظی قذف و یا همان تهمت ناموسی می گویند؟ مجازات تهمت ناموسی چیست؟ آیا قذف نسبت به مردگان هم محقق می شود ؟ و سوالات دیگر در این خصوص، برای فهم بهتر با ما همراه باشید.

وکیل تهمت ناموسی

قَذفیا همان تهمت ناموسی اعبارت است از نسبت دادن «زنا» یا «لواط» به شخص دیگر، هرچند مرده باشد (مادۀ ۲۴۵ قانون مجازات اسلامی). قذف کننده را قاذف و قذف شونده را مقذوف می گویند.

این جرم، از زمره جرائم منافی حیثیت و آبروی افراد تلقی می شود. به راستی که حیثیت و آبروی هر فردی، حتی افراد خلافکار و ناهنجار همواره باید مصون از تعرض بماند. شاید ریختن آبروی یک انسان بعضاً کاری آسان باشد، اما اعادۀ آن، عملاً دشوار و گاهاً ناممکن است. وکیل خوب در مشهد جرم قذف، از جرائم حدی (یعنی وضع شده از سوی شرع) و مجازات آن به صورت ثابت هشتاد ضربه شلاق است. بنابراین، مجازات این جرم قابل تخفیف، تبدیل و تعلیق نمی باشد.

نحوه تحقق جرم قذف

جرم قذف زمانی محقق می شود که کسی دیگری را متهم به اَعمال شنیع زنا یا لواط کند. غیر از این دو مورد، موضوع از بحث قذف خارج و در زمرۀ توهین یا افترا خواهد بود. مثلاً هرگاه کسی به دیگری بگوید، تو با فلانی رابطه داشته ای، این مورد قذف نیست. از این جهت است که مادۀ ۲۴۶ قانون مجازات اسلامی، به «روشن و بدون ابهام بودن قذف» تأکید کرده است.

همچنین، قاذف باید به معنای لفظ آگاه و قصد انتساب داشته باشد، گرچه مخاطب در حین قذف از مفاد آن آگاه نباشد. از طرفی، لازم نیست همواره قذف بصورت شفاهی باشد. بلکه، از طریق نوشتن، هرچند به شیوۀ الکترونیکی و از طریق پیامک، ایمیل، تلگرام و … نیز این جرم قابل تحقق است.

وکیل قذف در مشهد

دعوی قذف از حیث حیثیتی بودن گاه محدودیت هایی را برای شاکی جهت حضور در مراجع قضایی و پیگیری پرونده به وجود می آورد که می تواند توسط وکیل دعوی قذف  در مشهد، مشکل حل شود. همچنین ذات قذف ، سوء نیت طرفین به یکدیگر است. بنابراین در صورت مواجهه مستقیم دو طرف دعوا در مراحل قضایی با یکدیگر، ممکن است خطرات جانی دیگری هر یک از طرفین را تهدید کند. لذا این دعوا، به عنوان یکی از دعاوی کیفری باید توسط وکیل به سرانجام برسد.

قذف نسبت به سایرین

قذف ممکن است علاوه بر افراد زنده، نسبت به مردگان هم واقع شود. به عنوان مثال، اگر کسی به دیگری که پدرش فوت شده بگوید، پدرت زناکار بوده یا لواط کرده است، نسبت به شخص مخاطب مرتکب توهین و نسبت به شخصِ مرده، مرتکب قذف شده است که در مورد قذف مرده، در صورت شکایت ورثه یا وکیل ارث ، به حد قذف محکوم می شود.

از نظر وکیل جرم زنا ، در قانون مجازات اگر کسی به قصد نسبت دادن زنا یا لواط به دیگری، الفاظی غیر از زنا یا لواط به کار ببرد که صریح در انتساب زنا یا لواط به افرادی از قبیلِ همسر، پدر، مادر، خواهر یا برادرِ مخاطب باشد، نسبت به کسی که زنا یا لواط را به او نسبت داده است، محکوم به حد قذف و دربارۀ مخاطب، اگر به علت این انتساب اذیت شده باشد به مجازات توهین محکوم می گردد (ماده ۲۵۲ قانون مجازات اسلامی).

ثبت زمان مشاوره حضوری و قبول وکالت

۰۹۱۵۵۰۰۳۴۱۷

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

Call Now Buttonتعیین وقت 3417 500 0915