طلاق توافقی

طلاق توافقی

طلاق توافقی در اصطلاح عامیانه به معنای توافق زن و شوهر برای طلاق است این به معنای الزامی نبودن مراجعه به دادگاه نیست بلکه بایستی زوجین دادخواست صدور گواهی عدم امکان سازش تنظیم و تقاضای صدور رای نمایند لذا تفاهم و تمایل طرفین برای طلاق جهت ثبت آن کافی نیست و زوجین متقاضی در مشهد یا سایر شهرها باید به دادگاه مراجعه کرده و مراحل قانونی را  شخصا یا توسط وکیل پشت سر بگذارند.

این نوع در تعبیر حقوقی طلاق خلع یا مبارات نامیده می شود. وکیل مشهد طبق ماده ۱۱۴۶ قانون مدنی منظور از طلاق خلع، آن است که زن به واسطه کراهتی که از شوهر خود دارد در مقابل مالی که به شوهر می‌دهد، طلاق بگیرد. اعم از این که ، مال مزبور عین مهر یا معادل آن و یا بیشتر و یا کمتر از مهر باشد. بر اساس ماده ۱۱۴۷ قانون مدنی اگر کراهت از طرفین باشد، طلاق مبارات است که در این صورت عوض نباید اضافه بر میزان مهر باشد.

در چه مواردی نوع طلاق ، توافقی است؟

♦ زوج و زوجه توافق داشته باشند

شایع ترین نوع طلاق توافقی بدین صورت است که زوج و زوجه به این نتیجه می رسند که به زندگی مشترک خاتمه دهند و توافقاتی را بین خود انجام داده اند و سپس به یک دفتر وکالت مشهد مراجعه تا پرونده خود را به وکیل مربوطه واگذار نمایند.

♦ زوجه از زوج وکالت در طلاق داشته باشد

این نوع وکالت بدین صورت است که مرد در یکی از دفاتر اسناد رسمی حاضر شده و وکالت به زوجه با انتخاب نوع طلاق می دهد که هر زمان بخواهد بدون حضور زوج و با اخذ وکیل بتواند خود را مطلقه نماید، این نوع وکالت ها اصولا بلاعزل است. در رویه قضایی اگر زوجه بخواهد از طریق این وکالت اعطایی، طلاق خود را بگیرد نوع طلاق، توافقی است.

♦  زوج در ضمن سند نکاح و به صورت شرط ضمن عقد وکالت دهد.

در وکالت در طلاق به صورت شرط در ضمن عقد نکاح (سند ازدواج) چون به اصطلاح حقوقی ازدواج عقد لازم است وکالت مذکور قابل عزل نیست به عبارت دیگر مرد (موکل) نمی تواند زن (وکیل) را عزل نماید. در این نوع در صورتی که تصریح به اختیار انتخاب نوع طلاق نیز شده باشد زوجه در زمان جدایی وکالت را توافقی انجام می دهد.

مشاوره طلاق توافقی

با توجه به اجباری بودن مشاوره های قبل از ازدواج، امکان طلاق توافقی در مشهد به صورت سریع یا فوری وجود ندارد و بایستی حداقل مدت زمان لازم برای طلاق سپری گردد و طلاق های توافقی چنذ روزه و کوتاه مدت که شنیده اید اصولا از طریق تهران اقدام می شود .

به اقتضای اخلاق حرفه ای تاکید می نماییم طلاق اولین راهکار نیست و در صورت تصمیم به جدایی اعم از غیر توافقی، توصیه ما بر حضور در جلسات مشاوره طلاق است

برای اجرای صیغه طلاق و ثبت آن در محضر بایستی رای دادگاه مبنی گواهی عدم امکان سازش اخذ گردد برای گرفتن حکم ممکن است زوجین خودشان اقدام نمایند یا از طریق وکیل طلاق توافقی مشهد که آشنایی کامل به پروسه آن را دارد، انجام بدهند، مراحل انجام این کار با وکیل طلاق توافقی در مشهد را بررسی می می کنیم:

۱. توافق قطعی زوجین بر جدایی و همچنین در خصوص مهریه، حضانت، جهیزیه و …

۲. حضور در دفتر وکیل برای توافقی و مکتوب نمودن توافقات

۴. شرکت کردن وکیل در جلسات رسیدگی دادگاه طلاق

۵. مراجعه به محضر طلاق جهت ثبت آن

یک نفر نمی تواند به صورت همزمان وکالت زوج و زوجه را داشته باشد و هریک از زوجین باید وکیل جداگانه انتخاب و به دادگاه معرفی نمایید شما می توانید هر دو وکیل خود را از وکلای توافقی تیم وکیل مشهد انتخاب نمایید.

مزیت داشتن وکیل

اگر برای انجام تمام مراحل طلاق توافقی اقدام به واگذاری پرونده خود به وکیل متخصص و ماهر در این زمینه نمایید می‌توان گفت مزایایی بسیار وجود دارد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره خواهد شد:

جدایی در کم‌ترین زمان ممکن و با توجه به گونه‌ی دعاوی انجام خواهد شد.
باتوجه به درگیری‌ها، نیازی به حضور  زن و شوهر در دادگاه نیست وکیل طلاق توافقی در مشهد همه مراحل را دنبال خواهند کرد.
نیازی به حضور زوجین در جلسات مشاوره و داوری میان زوجین ندارند و وکیل به‌جای ایشان در جلسات مشاوره و داوری حضور خواهد یافت.
توافقات زن و شوهر توسط وکیل تنظیم و  رسمی خواهد شد و بر اساس همان توافقات حکم صادر می‌شود.

اسناد و مدارک جهت طلاق توافقی

♦ اصل سند ازدواج

♦ اصل شناسنامه زوج و زوجه

♦ کپی کارت ملی هر دو نفر

♦ اصل وکالت حق طلاق

♦ آزمایش عدم بارداری

اگر به اصل سند ازدواج دسترسی ندارید باید رونوشت یا کپی سند ازدواج توسط یکی از زوجین از دفترخانه ( عقد و طلاق ) محل انعقاد عقد نکاح درخواست و دریافت شود و به وکیل طلاف توافقی ارائه گردد.

ثبت زمان مشاوره حضوری و قبول وکالت

۰۹۱۵۵۰۰۳۴۱۷

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *