a

Facebook

Twitter

کپی رایت 2015 پوسته لیبرو.
تمامی حقوق محفوظ است.

8:00 - 21:00

با تعیین وقت قبلی

05136020253

09155003417

جستجو
فهرست
 

وکیل سرقت در مشهد

وکیل سرقت در مشهد

وکیل سرقت در مشهد ، جرم سرقت یا اصطلاح عامیانه دزدی از جرایم علیه اموال و مالکیت است. شهر مشهد به دلایل مهاجرپذیری، حاشیه نشینی و … پرونده های سرقت زیادی را به خود اختصاص داده است که وکیل سرقت در مشهد می تواند بعنوان وکیل شاکی یا متهم سرقت، اعلام وکالت نماید. قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ در تعریف سرقت در ماده ۲۶۷ مقرر می دارد: «سرقت عبارت است از ربودن مال متعلق به غیر.»

وکیل سرقت در مشهد

نیاز به وکیل دادگستری در جرایم کیفری بسیار احساس می شود وکیل سرقت در وکالت از متهم سرقت، با اگاهی از مواد قانونی جرم سرقت ، آرای وحدت رویه و نظریات اداره حقوقی و ارائه دفاعیات مفصل می تواند از مقام قضایی درخواست تخفیف یا تعلیق مجازات سارق را بدهد. وکیل سرقت در وکالت از ظرف شاکی نیز می تواند در اثبات سرقت و باز گشت مال به مالباخته کمک نماید.

 

وکیل سرقت

 

عناصر جرم سرقت

بر اساس قانون و متخصصین کیفری یک جرم باید ۳ رکن داشته باشد:

الف-عنصر مادی:
به عملی که از طرف شخص باید صورت بگیرد تا جرم اتفاق بیافتد عنصر مادی گفته می‌شود. در جرم سرقت عنصر مادی به شکل ربودن به معنای جابه جا کردن و برداشتن و همچنین پنهانی بودن عمل ربایش است، بنابراین لازمه جرم سرقت این است که سارق بدون رضایت مالک یا متصرف به صورت علنی و یا مخفیانه مال دیگری را ببرد.

ب-عنصر معنوی:
شخص برای انجام یک جرم باید قصد انجام آن را داشته و از قبل برایش تصمیم گرفته باشد که علاوه بر تصمیم به دزدیدن مال (سوء‌نیت عام) باید قصد مالک شدن آن مال (سوء‌نیت خاص) را نیز داشته باشد؛ بنابراین برای اینکه شخص مرتکب جرم سرقت شود باید اول شخص قصد انجام سرقت را داشته باشد و دوم بداند که مالی که می‌خواهد بدزدد متعلق به شخص دیگری است.

عنصر قانونی:
اگر یک عملی در قانون جرم بوده و برایش مجازات تعیین شده باشد عنصر قانونی نامیده می‌شود. برای تمامی جرایم و مجازات‌ها نیاز به این عنصر است و اگر عملی در قانون جرم باشد براین اساس شخص مجرم را می‌توان مجازات کرد.

 

مال مسروقه

مال مسروقه باید یک سری ویژگی‌هایی داشته باشد تا بتوان به آن سرقت گفت:

۱- مالی که دزدیده می‌شود حتما باید شی بوده و قابلیت جابه‌جایی و انتقال داشته باشد.
۲- این مال باید در زمان سرقت متعلق به شخص دیگری باشد.
۳- مال دزدیده شده باید از مالکیت صاحبش خارج شده و به تصرف شخص سارق درآید.

 

از نظر وکیل خوب سرقت در مشهد ، سرقت بر حسب نوع میزان مجازات و ماهیت آن به اشکال مختلف تقسیم دسته بندی شده است:
۱٫ سرقت حدی
۲٫ سرقت تعزیری

 

  سرقت حدی 

 

سرقت در صورتی که دارای تمام شرایط زیر باشد موجب حد است :

۱ . شئ مسروق شرعا مالیت داشته باشد

۲ .  مال مسروق در حرز باشد

۳ . سارق هتک حرز کند

۴ . سارق مال را از حرز خارج کند‌

۵ .  هتک حرز و سرقت مخفیانه باشد

۶ .  سارق پدر یا جد پدری صاحب مال نباشد

۷ . ارزش مال مسروقه در زمان اخراج از حرز، معادل چهار و نیم نخود طلای مسکوک باشد.

۸ . مال مسروق از اموال دولتی یا عمومی ، وقف عام و یا وقف بر جهات عامه نباشد

۹ . سرقت در زمان قحطی صورت نگیرد وکیل سرقت در مشهد

۱۰ . صاحب مال از سارق نزد مرجع قضایی شکایت کند

۱۱ . صاحب مال قبل از اثبات سرقت تحت ید مالک قرار نگیرد

۱۲ . مال مسروق قبل از اثبات جرم به ملکیت سارق درنیاید

۱۳ .  مال مسروق از اموال سرقت شده یا مغصوب نباشد.

 

مجازات جرم سرقت حدی در دفعه اول قطع چهار انگشت دست راست است . لازم به ذکر است در اینگونه جرایم در صورتی که متهم وکیل انتخاب نکرده باشد بر اساس قانون آیین دادرسی کیفری، دادگاه ملزم به انتخاب وکیل پایه یک دادگستری است . در صورت تمکن مالی توصیه می شود  خود نسب به انتخاب وکیل سرقت در مشهد اقدم نمایید.

 

 سرقت تعزیری 

 

به سرقتی گفته می شود که سارق شرایط اجرای حد را ندارد و به همین اساس حاکم یا قاضی دادگاه آن را تعزیر خواهند کرد. بنابراین هر سرقتی تعزیری است مگر اینکه حدی بودن آن ثابت شود زیرا سرقت تعزیری به جز قواعد عمومی، شرط دیگری ندارد.

سرقت تعزیری به سه دسته تقسیم می شود:
• سرقت ساده
• سرقت مشدد

 

 سرقت ساده

عنصر قانونی سرقت ساده، ماده ۶۶۱ قانون مجازات اسلامی می باشد. سرقتی است که دارای ارکان و شرایط عمومی است و هیچیک از شرایط سرقت حدی یا سرقت مشدد را ندارد. البته اگر میزان مجازات را مبنای ساده و مشدد بودن سرقت قرار دهیم، سرقت موضوع ماده ۶۶۵ قانون مجازات اسلامی که کمترین را دارد سرقت ساده خواهد بود.

 

 سرقت مشدد

منظور از سرقت مشدد، هرگونه سرقتی است که مقرون به یک یا چند عامل از عوامل تشدید مجازات بوده و مجازات آن شدیدتر از مجازات سرقت ساده باشد و شرایطی را نیز داشته باشد که در قانون پیش بینی کرده است. این شرایط، حصری می باشد و نمی توان عامل دیگری غیر از عوامل پیش بینی شده در قانون را عامل تشدید مجازات قرارداد.

 

 

سرقت مقرون به اذیت و آزار یا مسلحانه

در مواد ۶۵۱ تا ۶۶۰ قانون مجازات اسلامی بیان شده اند که عبارتند از سرقت در شب، تعدد سارقان ، سرقت مسلحانه، بالا رفتن از دیوار، شکستن حرز، استفاده از عنوان با لباس مستخدم دولت ، مامور دولتی قلمداد کردن، بکاربردن کلید ساختگی، سرقت از محل مسکونی، سرقت همراه با آزار یا تهدید، سرقت از محل های عمومی، مستخدم، شاگرد و کارگر بودن سارق، سرقت به اقتضای شغل، کیف زنی یا جیب بری و امثال آن، سرقت در مناطق بحرانی، سرقت آب، برق و گاز و تلفن.

مجازات سرقت های تعزیری مشدد

مجازات سرقتهای مسلحانه سه ماه تا ده سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق میباشد.

سرقت مسلحانه گروهی در شب حبس از پنج تا پانزده سال و شلاق تا ۷۴ ضربه دارد.
سرقت مسلحانه از بانک ها، صرافیها یا جواهر فروشیها حبس ابد دارد.

مجازات راهزنی یا سرقت در راه ها و خیابان ها سه تا پانزده سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق دارد.
سرقت از موزه ها یا امکان مذهبی و تاریخی یک تا پنج سال حبس دارد.

سرقت وسایل و تاسیسات بهربرداری آب، برق، گاز و غیره یک تا پنج سال حبس دارد.
کیف زنی یا جیب بری یک تا بنج سال حبس و تا ۷۴ ضربه شلاق دارد. وکیل سرقت در مشهد

سرقت از محل تصادف خودروها یا مناطق حادثه زده یک تا پنج سال حبس و تا ۷۴ ضربه شلاقدارد.
سرقت یا استفاده غیر مجاز از آب، برق، گاز،تلفن علاوه بر جبران خسارت وارده حبس تا سه سال محکوم میگردد.

 

وکیل سرقت در مشهد

 

از نظر وکیل دزدی در مشهد در کلیه موارد سرقت و ربودن اموال مذکور در این فصل دادگاه علاوه بر مجازات تعیین شده سارق یا رباینده را به رد عین و در صورت فقدان عین به رد مثل یا قیمت مال مسروقه یا ربوده‌شده و جبران خسارت وارده محکوم خواهد نمود. با توجه به مجازات سنگین جرم سرقت ، داشتن یک وکیل خوب در مشهد ، در پرونده سرقت شما ضرورت دارد.

 

در قانون مجازات آمده است که : هرکس با علم و اطلاع یا با وجود قراین اطمینان آور به اینکه مال در نتیجه ارتکاب سرقت به دست آمده است آن را به نحوی از انحا تحصیل یا مخفی یا قبول نماید یا مورد معامله قرار دهد به حبس از شش ماه تا سه سال  و تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

 

آرای دیوان عالی کشور

شعبه ۲ ، رای شماره ۲۶۵۸ مورخه ۱۳۳۳/۰۹/۱۳

سرقت به معنای ربودن مال غیر است و وقتی این معنا محقق می شود که مال مسروق از حرز خارج شده و تحت استیلای سارق در آید بنابراین با چیدن پنبه و ریختن در گونی باز هم عمل سرقت خاتمه نیافته و از اعمال شوع محسوب میشود.

شعبه ۲ ، شماره ۳۴۵ مورخه ۱۳۷۱

هرچند اصل بزه انتسابی توام با هتک حرز تحقق یافته و متهم به آن، اقرار در حد نصاب دارد لیکن صریحا ابراز داشته که پول احتیاج داشتم و به این ترتیب بند ۱۰ ماده ۱۹۸ قانون مجازات اسلامی مراعات نشده است، مضافا اینکه متهم در کلیه مراحل تحقیق بر حسب ظاهر از خود صداقت نشان داده و در دادسرا می گوید، پشیمانم اما در حال حاضر چیزی ندارم که رضایت شاکی را فراهم کنم، نتیجتا شبهه وارده محقق و رای مورد اعتراض نقض می گردد.

شعبه ۲ ، شماره ۱۴۸ مورخه ۱۳۷۴/۰۲/۰۴

به لحاظ این که معلوم نیست کدامیک از سارقین هتک حرز کرده شرایط قطع ید وجود ندارد.

شعبه ۱۶ ، شماره ۴۱۹ مورخه ۱۳۷۱

اساسا نظر به اینکه به دلالت مندرجات اوراق پرونده، لوله های مکشوفه در محل متروکی بدون حرز و حصار و بدون مستحفظ و نگهبان رها گردیده و سال ها بدون استفاده معطل افتاده و به اسقاط و ضایع شده در آمده و متهمین به تصور اینکه لوله ها جزء اشیای غیر قابل مصرف و استفاده و اعراض شده هستند و بدون قصد سرقت مبادرت به حمل و بریدن لوله ها به منظور استفاده عمومی از آنها در امر آبرسانی به مزارع خود نموده اند، کما اینکه ۲۵ نفر از اهالی به موجب استشهادیه ای، خود این معنا را تایید کرده اند و لذا به لحاظ عدم احراز سوءنیت و عدم تحقق بزه مجرمانه متهمین، با نقض رای شماره… رای به برائت متهمین موصوف صادر و اعلام می شود.

شعبه ۲۶ ، شماره ۱۲۶۱ مورخه ۱۳۷۱/۰۵/۰۴

اگر وسیله نقلیه در گاراژ یا پارکینگ مربوطه نباشد در حرز قرار ندارد ولی زاپاس و ضبط داخل ماشین طبعا در حرز قرار دارد و کسی که شیشه کوچک ماشین را می شکند یا باز می کند هتک حرز خواهد بود.

شعبه ۲۷ ، شماره ۲۱ مورخه ۱۳۷۰

بر فرض حصول علم به اصل سرقت توسط متهمان حصول علم به اینکه کلیه شرایط قطع ید در هریک از متهمان حاصل بوده بسیار بعید است، زیرا از کجا می توان علم پیدا کرد که هریک از متهمان هم هتک حرز کرده و هم به مقدار نصاب مال اخراج کرده اند. بلکه احتمال دارد یکی از آنها هتک حرز کرده و دیگری اخراج نموده باشد. به محض اینکه این احتمال آمد به مقتضای الحدود تدرا بالشبهات نمی توان حد الهی را اجرا نمود.

 

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

Call Now Buttonتماس 3417 500 0915